Використання технології «Fishbone»


ФРАГМЕНТ УРОКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ТЕХНОЛОГІЇ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ
«Fishbone»

Тема. Збережімо навколишнє середовище!
Мета: познайомити дітей з проблемою забруднення навколишнього середовища; активізувати словниковий запас до теми; формувати здатність критично мислити, розуміти та аналізувати зміст прочитаного; розвивати мовленнєві навички, пам’ять, увагу, уміння висловлювати власну думку; виховувати бажання зберегти навколишнє середовище.

Тип уроку: комбінований
Обладнання: картки «Fishbone», картки з текстом, презентація.

Клас: 4-й

Хід уроку

I. Організація учнів до уроку
II. Актуалізація опорних знань
IIІ. Мотивація навчальної діяльності

IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступна бесіда
- We all live on one big planet. She is home for us. Your home needs to be loved and protected. Do you agree with me?
- Do you need to protect the planet?
- Is it necessary to protect nature around us?
- Why should you do this?
- We will now try to figure it out, but we will need help!
- Look at the board. What it is?
- This is a fish! These are fish bones!
- Let's see this fish! It has a head, a bone and a tail. The head is a question or a problem that needs to be solved. The bone is facts and causes. The tail is a solution to the problem.
- I suggest today to find an answer to the following question: "How to help the environment?"

2. Робота з текстом
- To find the answer to this question you need to read the text. Read the first particle yourself and tell you what is harming the environment? (опрацювання тексту)
- What are the three causes of environmental pollution?

Cause:
* rubbish
* factory
* forest cut

- Read the second part of the tact and name three facts about thawing the environment?

Facts:
* Due to harmful waste in reservoirs, fish die.
* Air pollution kills birds.
* The thrown garbage does not have time to process.

- Did these facts scare you?
- How can we help?

Solution to the problem:
* Stop cutting trees
* Sorting garbage
* Do not use plastic
* Improve factories





V. Підсумок уроку